Sudové sauny ako módna vlna, alebo náhrada klasických sáun? Porovnajme si ich prednosti.

Sudové sauny

Možno vás prekvapí informácia, že prvé sudové sauny prišli na trh už v 70 rokoch, teda približne v období, keď sa začal aj boom klasických sáun.

Hlavný konštrukčný rozdiel

Najzásadnejší rozdiel je v samotnej konštrukcii. Klasické sauny tvorí sendvičová konštrukcia pozostávajúca z vonkajšej a vnútornej izolácie. Exteriérová klasická sauna si vyžaduje zručnosť pri kladení šindľov a rámovaní. Tajomstvo sudovej sauny je ukryté v umení debnárskych majstrov. Extrémnu pevnosť zabezpečuje perodrážkový spoj aký sa používa aj pri výrobe sudov na víno alebo whisky. Vďaka pokročilej prefabrikácii a prísnej kontrole jednotlivých dielov už pri výrobe zvládnu jej zloženie priamo na mieste dvaja ľudia v priebehu pár hodín.

Nie je drevo ako drevo

Kanadský červený céder zabezpečuje prirodzenú izoláciu sudovej sauny – je dostatočne pórovitý a celulózny. A aj pri extrémnom chlade okolo 30 stupňov dokáže udržať naakumulovanú teplotu. Výhodou je aj špeciálny sudovitý tvar – ktorý minimalizuje „hluchý“ priestor a tak energia potrebná na vyhriatie sauny je v porovnaní s klasickou saunou nižšia. Táto prevádzková efektivita je zárukou nízkeho účtu za elektrinu.

Záverečný verdikt:

Ak hľadáte saunu do exteriéru, je voľba sudovej sauny jednoznačná.

Buďte informovaní