Váhate pri výbere, z akého materiálu bude vaša nová sauna? Pripravili sme pre vás článok na priblíženie možností. Veríme, že vám to uľahčí rozhodovanie.

Tri varianty sáun

Väčšinu našich barelových sáun ponúkame v troch druhoch materiálov. Všetky sú rovnako kvalitne spracované, majú rovnakú hrúbku i izolačné vlastnosti. Materiál, z ktorého sú sauny vyrobené, nemá vplyv ani na dĺžku vyhriatia sauny. Sauna je tak vždy pripravená na saunovanie do 45 – 60 minút.

Najdrahšie sú sauny vyrobené z čistého kanadského cédra, ktorý má aj ako materiál najvyššiu cenu na svetových trhoch. Okrem sáun sa čistý céder používa v stavebníctve na fasády domov, preto ho jevo svete nedostatok a jeho cena iba za posledný rok stúpla o 35%. Čistý céder sa vyberá zo stredu stromu a kvôli estetickému vzhľadu neobsahuje uzlíky, ktoré vznikajú na mieste, kde vyrastajú konáre.

Rustic céder sa získava z rovnakých stromov ako čistý céder, akurát sú na ňom viditeľné uzlíky. Pre životnosť sauny to nemá žiadny vplyv. Navyše na všetky naše cédrové sauny poskytujeme doživotnú záruku (25 rokov). Sauny vyrobené z rustic cédra sú o cca 20% lacnejšie, ale stále zostávajú bezúdržbové, takže ich netreba natierať, ani inak ošetrovať. Cédrové sauny majú takisto veľkú výhodu v tom, že nemusia byť prestrešené a nevadí im ani zatekajúca voda. Naopak, vlhká sauna je vždy výhodou – nie je potrebné vytvárať toľko pary v saune liatím vody na saunové kamene. Cédrová sauna bez strechy nechá vyniknúť krásnej farbe kanadského cédra.

Cenovo najdostupnejšie sú sauny vyrobené z fínskej borovice. Borovicové sauny je ihneď po zložení potrebné ošetriť fungicídnym prípravkom proti škodcom a lazúrou na drevo. Keďže je pre aplikáciu náteru potrebná vonkajšia teplota minimálne 15 stupňov, borovicové sauny sa nedajú inštalovať v zimných mesiacoch. Borovicové sauny sú prestrešené asfaltovým šindľom, aby do nich neprenikala voda. Saunu je potrebné opätovne natrieť po 3 – 5 rokoch, v závislosti od vonkajších podmienok. Cenovo sú tieto sauny zhruba za polovicu ceny sauny z čistého cédra, poskytujú však rovnaký vnútorný priestor a komfort.

A víťazom sa stáva…

V súčasnosti sú najviac žiadané sauny vyrobené z rustic cédra, ktoré najvhodnejšie kombinujú cenu s bezstarostným doživotným používaním barelovej sauny.

Buďte informovaní